O inspiracjach dla marketingu
środa, 19 września 2007
Kawa najlepszym medium
Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla 73 proc. Polaków kawa to napój, który najbardziej kojarzy się z rozmową. Tak wyniki badań komentuje prof. Janusz Czapiński"
"Wyniki badania TNS OBOP w pełni potwierdzają instrumentalizację rozmów Polaków, ich dużą powierzchowność, a przede wszystkim rosnącą skrótowość. (komunikacja pierdząca przyp. red.) Okazja do rozmów w gronie rodzinnym przy posiłkach zdarza się w ponad połowie domów jedynie w weekendy. Coraz częściej bezpośrednie rozmowy zastępuje telefon, Internet lub SMS. To nie ułatwia wygadania się i otwarcia a ponadto słabo służy umacnianiu więzi. Badani zdają sobie zresztą doskonale z tego sprawę: 93 proc. za najbardziej wartościowe uważa kontakty bezpośrednie.
Największy procent badanych, trzy czwarte, wskazał kawę jako napój najbardziej kojarzący się z rozmowami. Polacy nie są największymi na świecie kawoszami, ale kawa od dawna miała u nas szczególne znaczenie. W wielu środowiskach była symbolem prestiżu, a poczęstowanie kogoś kawą czy zaproszenie na kawę stanowiło wyraz szacunku dla rozmówcy. Kawa była droga i trudno ją było w PRL dostać (w stanie wojennym można było na kartki kupić jej 10 deko miesięcznie). Kawa stała w opozycji, z jednej strony do plebejskiej herbaty, a z drugiej ? do zbyt ?intymnego? lub ?wyzywającego? alkoholu. ?Zapraszam na kawę? było i pozostało, jak się okazuje, w świadomości społecznej Polaków wyrazem otwarcia, szacunku i dobrych intencji wobec zapraszanego. Dobra kawa obiecuje dobrą, przyjazną rozmowę."
Niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy statusu zawodowego, Polacy uważają bezpośrednie rozmowy za zdecydowanie najbardziej wartościowe.
Niesamowite działanie rynku, gdzie jedni tracą, tam inni zyskują. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie jednego z producentów kawy (Prima Cafe) i noszą tytuł "Rozmowy Polaków w XXI wieku". A wszystko sprowadza się do kawy ;) O wynikach badania, ogłoszonych dzisiaj, słyszałem już w dwóch źródłach (w jednym podany był zleceniodawca w drugim nie) i to pokazuje jak takie PR-owe działania, budujące całą kategorię szybko się zwracają. Akurat przed zwykle przegadanym, smętnym okresem jesienno-zimowym... Ciekawe czy na wiosnę będziemy jacyś mądrzejsi?
12:09, brief.live , Badania
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 września 2007
Online z offline
Według badań przeprowadzonych przez iProspect, na to czego szukamy za pomocą wyszukiwarek największy wpływ ma telewizja i WOM (word of moth). Dla tych, którzy chcą pogrzebać więcej w wynikach badań odsyłam tutaj.
20:42, brief.live , Badania
Link Komentarze (1) »
piątek, 30 marca 2007
Eyetracking prawdę powie
Ciągle próbuje się wejść jak najgłębiej w głowę konsumenta. Jednym ze sposobów jest eyetracking, czyli śledzenie drogi oka. Jak się zobaczy niektóre wyniki badań to naprawdę daje to do myślenia. Jak widzimy uwaga mężczyzn koncentruje się na sednie sprawy. Faceci lubią się porównywać po prostu! "Jak dużego mamuta upolował tamten koleś?" Chyba nigdy do końca nie wyjdziemy z jaskini. I dobrze. Poniżej reklama, która też wykorzystuje motyw eyetrackingu.

Tak jak piszę tego posta to dochodzę powoli do wniosku, że tym co najbardziej lubię w reklamie jest to, że są ilustracją prawie każdego zjawiska społecznego. To taka drobna refleksja na koniec tego ciężkiego tygodnia... Życzę zatem wszystkim udanego słonecznego weekendu:)
15:21, brief.live , Badania
Link Komentarze (6) »
środa, 17 stycznia 2007
Philips story
Piękna ilustracja tego jak czasem działają badania.

20:58, brief.live , Badania
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 stycznia 2007
Kodowanie opakowań
R.BIRD, nowojorska firma zajmująca się design consultingiem i brand identity zrobiła coś, o czym marzyło wielu marketerów, plannerów i kreatywnych. Podjęła się próby opisania designu opakowań w zależności od kategorii produktowej. Jak do tej pory mamy 10 raportów opisujących w dość szczegółowy sposób język kodów występujący na opakowaniach. I tak, możemy się dowiedzieć, że elementy graficzne umieszczone na opakowaniach golarek dla kobiet są bardziej abstrakcyjne i rzadko kiedy przypominają jakieś konkretne przedmioty. Wyjaśnione jest to tym, że obecnie trudno jest zdefiniować symbol, ikonę, jaką jest kobieta, gdyż jej rola, jaką pełni dziś w kulturze, bardzo ewoluuje w ostatnich latach i jej wizerunek dopiero się kształtuje. Jeśli natomiast przyglądamy się opakowaniom kaw, widzimy bardzo częste wykorzystywanie motywu zbierających ją ludzi, co ma podkreślać miejsce pochodzenia i oryginalny charakter, a także odróżnić kawę od innych produktów rolnych, nadając jej jakiś pierwiastek ludzki:) Takich obserwacji i prób ich wyjaśnienia znajdziecie w tych raportach mnóstwo. O tym, że nie są to tylko teoretyczne bujdy i semantyczne nadużycia, świadczy fakt, że za te raporty wzięli się profesjonaliści z 25-letnim doświadczeniem w tej branży. Naprawdę bardzo polecam tę stronę:)
11:01, brief.live , Badania
Link Komentarze (639) »
Brief